Svatební Dj

Milé nevěsty, přináším Vám pár řádků k přečtení, aby jste se mohli snadněji orientovat a poté se případně rozhodnout, jakou zábavu si na Váš velký den "D" zvolíte.

Vím není to úplně nejkratší článek, ale věřím, že zde najdete spoustu odpovědí na otázky, které Vás nyní trápí. Tento článek není mým dílem, nicméně plně se pod něj podepíšu, protože já sám bych to nesepsal lépe.

( převzato od Ondra Mech Seidl )


Dnes jsem se rozhodl napsat o cenách svatebních Djs. Proč právě toto téma ? Protože většina nevěst neví, jaká je adekvátní cena za služby Dje (a to nejen na svatbu), co je v ceně zahrnuto a co je nad rámec.

V úvodu bych Vám chtěl říct, že není dobré vybírat Dje jen dle ceny, protože je to člověk, který se Vám bude starat o zábavu. Nikdo z hostů si nebude pamatovat kolik jste měli na svatbě organzy, svíček na stole, zda jste přijeli limuzínou za 3.000 nebo za 30.000, nebo nablejskaným veteránem a dokonce ani to, zda byla čokofontána a nebo ne. Všichni si ale budou pamatovat, jestli se dobře bavili a jestli bylo dostatek jídla a pití. Na službách (např. fotograf, catering, hudba .. ) se obecně nevyplatí šetřit.

Rozumím tomu, že "Dj u kamarádky za 4000" byl super... Ale máte možnost srovnání ? Opravdu jste si jistí, že to nejde dělat lépe ? Že aparatura nemůže být lepší ? Nemyslím výkonnější ( i když to občas taky ), ale třeba vizuální stránka s čím Dj pracuje, upravené kabely, nasvícené stěny sálu, prostě svatba jako v pohádce. Tak by to totiž mělo v 21. století vypadat. Zapomeňte na ušmudlaný ubrus Gambrinus pod technikou Dje. Kdo dnes chce na svatbě stroboskopy a lasery ? A také už bylo dost nevzhledných kabelů všude kam se podíváte !

Dj na svatbu, zpravidla není ten, kterého potkáváte v klubu

Samozřejmě platí, že vyjímka potvrzuje pravidlo. Je hodně Djs, kteří hrají jak v klubu, tak i na svatbách. Nicméně Dj na svatbu zvládne zahrát i na diskotéce, ale obráceně to může být problém. Dje obecně lze rozdělit do několika skupin. Může se jednat o Dje klubové, diskotékové, undergroundové ... Zde se budeme bavit primárně o univerzálních Djs, tedy svatebních.

Správný svatební Dj by měl:

  • zahrát hudbu všech žánrů ( od 50 let po současnost )
  • umět pružně reagovat na dění na parketu i mimo něj
  • brilantně ovládat moderování ( svatební tradice, hry, zábava, uvedení novomanželů .. )
  • vlastnit kvalitní aparaturu, technické vybavení světla, mikrofony a další
  • mít přirozené kultivované vystupování
  • být vhodně oblečen dle typu místa
  • být dochvilný a zodpovědný

Cena svatebního Dje je dána zpravidla buď jako "balíček" ( např. celý večer produkce 8.000 nebo celý den i s obřadem 12.000 ) nebo je také možno hodinově ( 8 h za 12.000 ). Každý Dj to má trochu jinak a tuto informaci obvykle získáte na jeho webových stránkách. Pokud na webu cenu uvedenou nemá, je potřeba být trochu na pozoru. Občas se stává, že Dj cenu "plácne" podle toho, jaké máte např. svatební místo .. (když od Vás uslyší že na zámku popřípadě chateau je možné, že cenu navýší ) i proto je dobré vybírat z těch, kteří cenu mají veřejně uvedenou.

RŮZNÉ CENY PODLE KRAJE

Po menším průzkumu mohu říct, že nejnižší jsou zřejmě ceny v Moravskoslezském kraji ( ceny o cca 15% nižší ). Ostatní kraje jsou na tom podobně a dalo by se říct, že se cena liší v závislosti na zkušenostech Dj, poptávce po konkrétním Dji, technickém vybavení a nabídce služeb.

NEJLEVNĚJŠÍ DJs CENA   3. 0 0 0 - 8. 0 0 0 Kč

Před touto kategorií bych chtěl důrazně varovat. Je to dokonce ta kategorie, kvůli které jsem se rozhodl tento článek napsat. Nebudu teď řešit to, že tuhle skupinu někteří označují jako "kaziči cen" ( ten výraz zněl trochu jinak :) ) - což samozřejmě jsou. Předně a to je mnohem důležitější pro Vás nevěsty, je zde spousta rizik, která tuto skupinu nechvalně provází. Do této skupiny spadají většinou Djs, kteří hrávají někde na diskotéce ( kde se cena pohybuje někde kolem 3.000 - 4.000 za večer ). Tito Djs obvykle nemají zkušenosti se svatbami, nemají tak rozsáhlou či chcete-li rozmanitou sbírku hudby ( zpravidla se zaměřují na určitý žánr, popř. aktuální meinstream ), ale také nemívají zkušenosti s moderováním. Ani nemohou protože dnes je trendem, že Dj v klubu kouká do laptopu, vybere hudbu do ní namixuje další pak do toho chvíli mává rukama a pak zase vybírá hudbu ...Doby kdy na diskotéce Dj mluvil do mikrofonu a bavil hosty je zřejmě minulostí. No neházejme flintu do žita ... Občas mně poptá nějaký majitel klubu, který chce tuto věc napravit a opět mít v podniku baviče ! :)

Riziko levného Dje, bývá nekvalitní aparatura ( snáze dojde k poškození a tichu, nekvalitní mikrofony - špatná srozumitelnost mluveného slova, nevhodná světla, lasery apod. oslňují a je to dost nepříjemné, na svatbách máme také seniory a děti a svatba opravdu není místem pro světelnou show )

A další, hodně častý problém je nespolehlivost u těchto Djs.

Pokud nám zavolá nevěsta, že ji na poslední chvíli vypadl Dj, je to 99% případů právě Dj, který chtěl 5.000 za celý večer. Obvykle náhle onemocní, nebo má vážnou nehodu apod. Kdybych byl pojišťovák, tuto skupinu bych nikdy nepojistil, protože mají nejvíce nehod :) No každopádně pravda bývá trochu jiná, zpravidla takový Dj dostane někde o 1.000 více a na tuto svatbu již přijít nechce, nebo se mu naskytne možnost zahrát si v trošku prestižnějším klubu, kam se chce již nějaký čas dostat a opět již o Váš den "D" nemá zájem. Dost často jsou tito Djs nápadně mladší ... v 25 letech nejspíše nebude mít 15 let zkušeností jak kolikrát uvádějí.

Kdyby bylo na mě, já osobně bych se takovým nabídkam vyhnul. Rozhodnutí už je na Vás.

STŘEDNÍ KATEGORIE   8. 0 0 0 - 16. 0 0 0 Kč TOTO JE OBVYKLÁ CENA ( ZA CCA 10 HODIN )

V této kategorii je většina Djs, kteří to dělají na úrovni. Platí daně, je na ně spoleh ( většinou ), mají kvalitní vybavení, protože si nechtějí přidělávat starosti, až přestane hrát reprobedna, nebo začne pískat mikrofon. Dj v této cenové kategorii má obvykle dostatek zkušeností ( v řádu 10 a více let ) jak za mixážním pultem tak i mikrofonem. Jistě mi dáte za pravdu, že správný Dj na svatbě musí mít kultivovaný projev, ale také by měl vědět kdy mluvit a kdy mlčet. Samozřejmě ne vždy znamená vyšší cena také vyšší profesionalitu, ale vše by mělo jít zjistit na internetu. Takový Dj by měl mít své webové stránky a také reálné recenze od nevěst. Reálné recenze poznáte tak, že jsou na Google nebo Facebooku a profil, který ji psal vypadá také věrohodně. Naproti tomu recenze na webu kolikrát nemusí být reálné.

Ale obecně bych řekl, že v této kategorii se již dá velmi dobře vybrat.

PRVNÍ LIGA   16. 0 0 0 - 25. 0 0 0 ( ZA CCA 10 HODIN )

Nevěděl jsem, jak to jinak nazvat :-))

I toto je obvyklá cena v dané kategorii. Často jsou to opravdoví profesionálové - mají to tedy jako hlavní činnost a věnují svatbám a práci Dj všechen pracovní čas. Zde je už na místě očekávat "trochu víc". Tito Djs jsou obvykle velmi žádaní i přes vyšší cenovku, často mají i více než rok dopředu obsazeno většinu termínů na Sobotní svatby. Djs v této kategorii jsou schopni vždy a se vším poradit, mají za sebou stovky svateb a jsou si vědomi své exkluzivity. Né že by levnější Dj nemohl toto nabídnout. Nicméně Djs v této cenové kategorii, berou tuto práci ještě o kus vážněji. Často také bývá zvykem, že dostanete nějakou tu službu navíc, která je již v ceně. ( možnost fotokoutku, karaoke, videoprojekce nebo nějaké drobnosti pro hosty apod. )

Troufám si říct, že zde NEMŮŽETE ŠLÁPNOUT VEDLE.

Djs, kteří si řeknou o tyto částky, jsou totiž na svatbách závislí a nemohou si dovolit špatné recenze a nespokojené zákazníky. Udělají tedy vždy vše podle představ novomanželů, i když třeba někdy s něčím nesouhlasí. Dobré jméno si budujete roky, ale ztratit jej můžete po jedné nepovedené akci.

KALKULACE CENY

Proč většina Djs stojí 15 000 Kč a ne 1000 Kč

Svatební DJ se může snažit jak chce, ale svatby má v podstatě cca 4 za měsíc (soboty). Ostatní čas se věnuje marketingu své firmy, opravám techniky, výběru nové techniky, sleduje trendy, objednává muziku, jezdí po schůzkách. Pokud DJ pracuje legálně, musí pochopitelně platit pravidelné měsíční platby, investovat do muziky, do aparatury a mnohé další:

Platby měsíční (při ročních jsou rozpočítány na měsíc)

– sociální a zdrav. pojištění 5000,-
– daň z příjmu 1000,-
– nafta/benzin 4000,- (jezdíme na svatby, na schůzky..)
– telefon + internet cca 1000,-
– provoz webové stránky 200,-
– propagace 300,- (Například Beremese stojí 3500 na rok)
– nákup nové muziky 1000,-
– servis a nákup aparatury 3000,-

Poslední položka je právě jedna z těch, ketá u hobby DJs nebude… Ale když vezmete, že v průměru aparatura stojí 200.000, tak abychom udrželi aparaturu v top stavu, jaký si svatba vyžaduje, musíme cca 30.000,- ročně investovat do nákupu nové aparatury (například kvalitní reprobedny stojí od 60.000 Kč za pár.. Ty nejlevnější možné 35.000). Semtam se něco rozbije, pak je třeba zaplatit opravu. Kupujeme náplně do mlhy, bublin, baterky…

Měsíční náklady pofesionálního DJe jsou tedy cca 15.500,- Kč. Když si chceme vydělat (tak jako většina národa) 30.000 Kč, je to 45.500,- děleno 4 svatbami v měsící= 11.375 – to je cena za svatbu, abychom se alespoň uživili. Do toho nepočítám nákup auta (to není auto pro rodinu, které se kupuje z výplaty), nákup první techniky (třeba 200.000 a pak každý rok těch +30.000). Sami jistě uznáte, že 30.000 měsíčně není žádné terno (hypotéka, úvěr na auto, jídlo pro rodinu…) naštěstí občas se povede mít i více než 4 svatby za měsíc a to je pak "k dobru"

KOLIK ČASU ZABERE JEDNA SVATBA?

(Zapsal jsem si na papír všechny časy u poslední svatby – takže v září)

1h Emailová komunikace (nabídka, několik opovědí)
3h Osobní schůzka (cesta 1,5h, na místě 1,5h)
1h Emailová komunikace – dotazy snoubenců, příprava a podpisy smlouvy
2h Příprava muziky na svatbu (nachystání muziky na obřad, oblíbené skladby snoubenců, pár novinek ..)

V den svatby pak
1h příprava a nakládání techniky do auta
1h cesta
1h vykládání aparatury a zapojení
10h moderování, muziky, zábavy
1h balení aparatury
1h cesta
0,5h úklid aparatury

Celkem 22,5h času mi zabrala poslední svatba…  Platí se však jen těch 10 hodin


Milé nevěsty, pokud jste dočetli až na konec tohoto článku, pak již možná lépe rozumíte tomu, proč není možné poptat kvalitního Dje za cca 3000 korun. Přeji šťastnou ruku při volbě Dje a hlavně skvělou zábavu a vydařený svatební den.